TO TJ Svitavy

Založení a historie

TO TJ Svitavy - Založení a historieDo poloviny sedmdesátých let dvacátého století nebyl ve Svitavách tenis organizovaným sportem. Hlavním důvodem byla neexistence tenisových kurtů, která by umožňovala vznik členské základny, včetně zapojení do soutěží. Průkopníci tenisu začínali na ulici s dřevěnými pálkami. Následně skupinka kolem Kolaříka, Pavlíka, Kvapila a dalších nadšenců pokračovala v hraní na tenisovém kurtu za katastrálním úřadem v parku. Na tomto kurtu se také odehrávaly velké turnaje jednotlivců zaměstnanců TOS Svitavy. Zlom nastal v roce 1976, kdy byly dobudovány 2 tenisové kurty a zázemí v areálu stadionu. Veškeré práce byly prováděny svépomocí. Tenistů pak postupně přibývalo. Tenisový klub v té době vedl Ing. Bohumil Sauer a členové byli Pefl, Nováček, Kyncl, Felkl, Kilián, Talavášek, Kvapil, Vlasáková, Pavlišová a další. V témže roce byl v rámci TJ Svitavy ustanoven oddíl tenisu, který se zapojil do okresního tenisového dění. Hned zpočátku byla pozornost upřena na podchycení mládeže, členská základna se pak začala navyšovat. Žákovská družstva startovala v okresním přeboru, posléze postoupila do krajské soutěže a nakonec do krajského přeboru. Byly pořádány turnaje žáků a žákyň, které přitahovaly zájem z celé východočeské oblasti i odjinud. V té době měl oddíl v různých soutěžích 2 žákovská družstva, 1 dorostenecké a 2 družstva dospělých.
Další rozvoj omezoval malý počet kurtů, proto bylo rozhodnuto o výstavbě dalších 3 kurtů, které byly otevřeny v roce 1985 a následně postavena tenisová zeď u asfaltové plochy. Dále se rozšiřoval počet turnajů. Velmi dobrou tradici měl i turnaj mužů „Svitavský pohár“. O výchovu dětí v tenisovém oddíle se starali především jejich rodiče. Na kurtech byli vidět bratři Crhovi, Brix, Kalous, Dvořáček, Sauer, Mrvík, Vašák a později bratři Tobiášovi, Ďulíková a další.

Devadesátá léta

TO TJ Svitavy - devadesátkyDíky nadšení svitavských tenistů se podařilo postavit v roce 1990 textilní halu (dnešní Šapito) na svitavském stadionu, kterou kromě tenistů později využívali i atleti a fotbalisté. Nejúspěšnějším svitavským tenistou této doby byl Jiří Crha, čtvrtfinalista mistroství Československa v kategorii staršího žactva, účastník Pardubické juniorky, později hráč druhé ligy v kategorii dospělých za Ústí nad Orlicí a Letovice. Výrazné výsledky, postupy na mistrovství republiky jednotlivců, zaznamenali také Ladislav Tobiáš a Kateřina Ďulíková, která se prosadila i v kategorii dospělých, kde si zahrála 2.ligu v Ústí nad Orlicí a Liberci. Z mladší generace si druhou ligu v České Třebové a později v Letovicích zahrál i Martin Lipenský. Koncem dvacátého století členská základna, především dětí, neustále klesala. Důvodem byla i ztráta kurtů, které provozovaly v té době různé soukromé osoby. Činnost tenisového oddílu byla takto utlumena a v roce 2004 tenisový oddíl přerušil svou činnost. Na kurtech byl provozován především rekreační tenis. Nový nábor dětí ve Svitavách inicializoval pan Vlastimil Crha, který zde provozoval od roku 2008 tenisovou školu.

Nový rozvoj

Pro další rozvoj tenisu ve Svitavách byla důležitá i celková rekonstrukce tenisových kurtů a vybudování nového zázemí areálu Na Kurtech majitele Pavla Ducháčka, která proběhla v roce 2010. Děti v té době trénovaly v areálu u ZŠ Felberova. Rodiče dětí z tenisové školy se domluvili na znovuzaložení tenisového oddílu. Vznikl výbor tenisového oddílu a předsedou oddílu se stal Martin Lipenský. S majitelem kurtů, také díky podpoře vedení Města Svitavy, byly vyjednány podmínky pro trénink mládeže, díky němuž mohly děti trénovat za relativně přijatelných podmínek ve srovnání s jinými městy. V prosinci 2010 se tenisový oddíl stal opět členem Českého tenisového svazu a v březnu 2011 i členem Tělovýchovné jednoty Svitavy. Dalším důležitým milníkem byl nákup a stavba přetlakové haly v roce 2013. Od té doby měli svitavští tenisté ideální podmínky pro kvalitní přípravu na tenisové turnaje a soutěže družstev.

Úspěchy

Oddíl měl zpočátku dobré výsledky především v mládežnických kategoriích jak v soutěžích družstev, tak mezi jednotlivci.
V roce 2014 obsadili minitenisté Svitav (kategorie do 7 let) 3. místo na MČR družstev za pražskou Spartou a Agrofertem Prostějov. Družstvo tvořili Jan Růžička, Erik Růžička, Daniel Drápela a Nikola Snášilová.
V roce 2016 obsadilo stejné družstvo 4. místo na MČR v babytenisu (do 9 let).
V roce 2018 si svitavští starší žáci (U14) zahráli MČR družstev a obsadili 9. místo.
V roce 2020 obsadili minitenisté (U7) TO TJ Svitavy Tomáš Drápela, Claudia Crhová a Kryštof Crha 4. místo na MČR družstev. Babytenisté (U9) Charlotte Crhová, Tomáš Jirák a Natálie Škorpíková skončili na 9. místě na MČR družstev. David Gerišer obsadil 9. místo na MČR jednotlivců (U9)
V roce 2021 obsadilo družstvo dorostu (U18) Jan Krejčí, Dominik Rouchal, Martin Bahenský, Jakub Vrtěna a Simona Válková na MČR 9. místo. Dominik Rouchal a Jan Krejčí si zahráli Pardubickou juniorku. Družstvo dospělých A obsadilo 5. místo ve 2. lize.
V současnosti má tenisový oddíl přes 100 členů, z toho 85 dětí. Vedení oddílu má velký zájem o další rozšiřování členské základny především dětí ve věku do 7 let. Příprava probíhá na 5 venkovních kurtech v areálu Na Kurtech, přes zimu ve dvoukurtové přetlakové hale. Tento areál má tenisový oddíl v dlouhodobém pronájmu. Další příprava probíhá na 1 kurtu v hale JK tenis (Svitap). O přípravu mladých tenistů se starají trenéři: Jiří Crha, Martin Lipenský, Petr Gerišer, Pavel Vopálka a pomáhají i dorostenci Jan Krejčí a Jakub Vrtěna.

Áčko hraje 2.ligu, béčko Pardubický přebor

TO TJ Svitavy - ÁčkoOd roku 2016 hraje družstvo dospělých východočeskou Divizi. V roce 2020 se povedlo postoupit z Divize do 2. ligy, tým tvořili pouze svitavští tenisté – dorostenci Jan Krejčí, Dominik Rouchal, Simona Válková a trenéři Martin Lipenský, Marek Chlup, Jiří Crha a Nikola Ondráčková. V letošním roce obsadil TO TJ Svitavy ve 2. lize vynikající 5. místo, které zaručuje účast v této soutěži i v roce 2022. V roce 2019 se povedlo B týmu postoupit do Pardubického přeboru a své místo v této soutěži bude držet i v příštím roce.

Úspěšní tenisté

Dominik Rouchal
narozen 1. 10. 2005

 • ODM – 3. místo (U12), 4. místo (U14)
 • MČR: 2 x 3. místo dvouhra (U12), mistr ČR čtyřhra (U12)
 • Mistr ČR družstev (U9)
 • Člen reprezentace ČR (U12)
 • 2. místo žebříčku ČR (U10)
 • 4. místo žebříčku (U12)
 • 2x účast na evropských turnajích TE (3. místo čtyřhra)
 • 2. liga dospělých
 • Účast na pardubické juniorce

Jakub Vrtěna
(narozen 17. 7. 2006)

 • 3x účastník MČR jednotlivců (U12, U14)
 • 6x vítěz východočeských oblastních přeborů
 • Vítěz MČR družstev v minitenisu (U7)
 • 4. místo na MČR družstev babytenis (U9)
 • 2x účast na ODM